Rozhovory

Vyberte si z následujících rozhovorů


Honza Matějka

Šéfkuchaře Honzu Matějku už možná znáte z našich kurzů vaření, jeho kurzy Punk na talíři a Lokálně, (ne)tradičně a punkově se těší velkému zájmu. Na svých kurzech vás Honza učí přemýšlet o surovinách a vaření jiným způsobem než doposud, představuje zajímavé techniky (Sous Vide, fermentování atd.) a základy foodstyliingu.
Kde bere Honza inspirace a nápady na nové recepty? V čem mají podle něj české restaurace mezery a kam se chodí rád najíst? To a mnohem víc se dozvíte v našem rozhovoru.

 

V kolika letech jsi začal vařit? Snil jsi o kariéře kuchaře už jako malý chlapec?

Začal jsem cca v 10 letech a první jídlo, které jsem se naučil, byla míchaná vajíčka. No a kuchařem jsem chtěl být asi od 13 let.

 

Máš nějaký kuchařský vzor, který tě inspiruje?

Asi ten největší je Gordon Ramsay.

Kuchařské knihy
Potraviny z celého světa
Vybavení do kuchyně

 

Specializuješ se na nové trendy ve vaření a foodstylingu. Co vnímáš jako největší trend současné gastronomie?

Rozhodně sleduji nové trendy a zkouším nové věci a techniky, ale snažím se držet svého stylu. Avšak v poslední době se nejvíce zabývám streetfoodem. Samozřejmě největší vliv v posledních letech má skandinávská kuchyně a jejich techniky. Ale tyto techniky už tu dávno byly, jen se na ně bohužel zapomnělo. A rozhodně se v gastronomii vrací k jednoduchosti.

 

Kde bereš nápady na nové recepty?

Tak nějak různě, ale asi nejvíce různé kanály na instagramu.

 

Jaká je tvoje oblíbená ingredience?

Asi to je červená řepa a celer.

 

Co rád děláš ve volném čase?

Nejradši si sednu na kolo a jedu si vyčistit hlavu do lesa. Taky velmi rád cestuji a poznávám různé nové kultury a gastro zážitky.

 

Na kterém jídle si pochutnáváš nejvíc a na kterém naopak nejméně?

Miluji asijskou kuchyni, takže cokoliv z ní – Indie, Thajsko, Vietnam. A co rozhodně nemám rád, tak to je koprovka a nesnáším fazole.

 

Kam se chodíš rád najíst?

Rád zajdu do Curry House, Putica by Retro, Esky a naposledy mě překvapila restaurace Taro.

 

V čem mají podle tebe české restaurace mezery?

Asi největší problém je, že spousta restaurací nemá svůj správný směr. Dalším problémem je, že není dostatek kvalitního personálu, takže restaurace většinou nedokáže udržet svůj standart.


 

Na čem teď pracuješ, čemu se chceš v blízké době věnovat?

Tak teď se nejvíce věnuji svému projektu Punk StrEATfood, který jsme rozjeli se svým kamarádem. Chceme jezdit po festivalech a různých streetfood akcích a hlavně chceme lidem ukázat, že streetfood není jen o burgrech.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se tobě i novému projektu daří!

 


 

Markéta Hrubešová

Vyzpovídali jsme herečku, modératorku a kuchařku Markétu Hrubešovou. Celý rozhovor se samozřejmě točil kolem vaření a jídla. Jak o sobě Markéta sama říká, vaření je její vášní a skvěle si u něj odpočine od herectví a naopak. A co nám o sobě prozradila dál? Podívejte se sami. Markétin kurz vaření jste sice už propásli, ale z naší nabídky kurzů si určitě vyberete.

 

Kdy jste začala vařit? Vzpomenete si, co bylo prvním jídlem, které jste uvařila?

Když nepočítám takové ty dětské pokusy, myslím, že nějaký ten celkem poživatelný pokrm jsem uvařila kolem dvaceti. Pravděpodobně to byly těstoviny, ale už si přesně nepamatuji.

 

Máte nějaký kuchařský vzor, který Vás inspiruje?

Inspirace je všude spousta. Neustále sleduji nové trendy – nové postupy, kombinace a použití surovin. Prostě se snažím na sobě pracovat. Také se ptám šéfkuchařů a pak to hned všechno zkouším. Nicméně nejdůležitější je stejně ten úplný základ. Prostě ta poctivá kuchyně.

 

Kde berete nápady na nové recepty?

Vždy se snažím o hlavní surovině přemýšlet. Co se k ní hodí a co by jí takzvaně „slušelo“. Vycházet z původní chuti a doladit ji do nejlepšího výsledku. Zbytečně nekombinovat a nepřebíjet ji dalšími chuťovými vjemy. A taky by mělo jídlo hezky vypadat na talíři, protože jíme i očima.

 

Vydala jste už čtyři kuchařské knihy, z toho jednu pro děti. Která Vás bavila nejvíc?

Všechny knihy mám ráda. Jsou jako moje děti. Jejich příprava a realizace také přibližně tak dlouho trvá – tedy plus mínus třičtvrtě roku. A tím, že jsou každá trochu jiná, je to přirovnání téměř dokonalé.

 

Plánujete vydat další kuchařku?

Zatím nic takového neplánuji, ale nikdy neříkej nikdy :-). Nicméně se vždycky snažím zpracovat nějaké zajímavé a mně blízké téma. Prostě mě to musí bavit…

 

Přineslo Vám propojení kariéry herečky a moderátorky s kariérou kuchařky nějaké nové příležitosti?

Já o tom takhle nepřemýšlím. Vaření je prostě součástí mého života a nutno říci, že moc krásnou! Prostě ho miluju, stejně jako herectví. A krásně se mi to v životě propojuje. Prostě je fajn dělat to, co vás baví.

 

Jaká je Vaše oblíbená ingredience?

Tou úplně nejdůležitější ingrediencí je láska! Prostě to poznáte. Jídlo připravené s láskou chutná úplně jinak! Naštěstí se nedá nikde koupit a ničím nahradit.

 

Co ráda děláte ve volném čase?

Ráda cestuji, miluju moře a samozřejmě dobré jídlo a dobré pití.

 

Na kterém jídle si pochutnáváte nejvíc a na kterém naopak nejméně?

Téměř nejím sladké – dezerty, moučníky atd. Ten zbytek naopak ano :-)!!!

 

Kam se chodíte ráda najíst?

Domů!

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám mnoho úspěchů a ať Vás vaření stále tak baví.

Proč si vybrat kurz vaření v Chefparade
Od roku 2007

15 let tradice

na českém trhu

Více než

150 000 účastníků

kurzů vaření

Uspořádaných více než

30 000 kurzů vaření

a dalších akcí

Více než

12 000 kladných recenzí

Mimo jiné na Staffino.cz