Cooking for tourists

Cooking class

Learn how to cook traditional Czech meals in a fun & interactive way in the largest cooking school in the Czech republic. Every class is held by one the Chefparade chefs, who will lead you through the whole food preparation.

Market tour

Participate in a market tour, guided by our chef and take in the atmosphere of shopping for fresh local products, find out interesting facts about Czech cuisine and stop for several tastings.

Gallery

[grid-gallery]


Program

09:00 AM

Meeting at Chefparade
You’ll easily find us in Pražský tržnice at Holešovice. If you go by tram, it’s just one stop from subway station Vltavská on red line C. You can also come by car. The entrace for cars is from the Jatecní street.

09:05 – 09:55 AM

Market tour with tastings
You’ll explore the Prague market hall, guided by our chef and breathe in the atmosphere of shopping for fresh local products. There´s nothing better than cooking from fresh/local/great ingrediences.

10:00 AM – 01:00 PM

Cooking a 3-course meal in fun & interactive way
This is it! Finally, you’ll hands-on experience the joy of cooking great food with our chef mentoring you. You can try goulash, apple strudel or Carlsbad dumplings and everything will taste great – because you’ll make it!

01:00 PM

End of the cooking class
Everything is not only cooked, but also eaten, you are full and barely able to move, but absolutely happy. We strive to provide the best possible experience to you, our customers…


Important information

Where: Chefparade, Bubenské nábřeží 306/13, hall no. 36, Prague 7. 

E-mail us: firemniakce@chefparade.cz

Call us: +420 730 155 087

When: Cooking classes take place every day.

Cooking classes and market tour take place from Monday to Saturday.

Why us?

 • “Over 100,000 people have attended our cooking classes.”
 • „We have held more than 16,000 cooking classes, company teambuilding events, outdoor events, private and birthday parties.”
 • “Our team of top chefs have over 200 years of combined experience and hail from both the Czech Republic and abroad.” And many more reasons.
 • More than 110 satisfied tourists wrote great reviews at Triadvisor.

Poznávání místní kultury i kuchyně je vždy nejlepší s místními lidmi. Naše kurzy vaření pro turisty probíhají zábavnou a interaktivní formou. V hlavní roli je tradiční česká kuchyně a vy! Před samotným kurzem se vyráží na společnou návštěvu místního trhu s kuchařem. Market tour, je volitelnou akcí navíc. Náš kuchař, průvodce trhem, vám představí lokální ingredience, české tradiční suroviny a při té příležitosti s vámi nakoupí i některé suroviny pro vaření. Po nákupu následuje dopolední vaření v našem kuchyňském studiu. Na závěr kurzu se můžete těšit na společný oběd, na kterém jste se od rána s láskou podíleli.Před každým kurzem si sestavíte své 3-chodové menu. Na výběr budete mít ze stálého tradičního menu české kuchyně nebo si můžete vybrat z menu sezónního, které se mění dle dostupných surovin. Obě menu je možné kombinovat navzájem, záleží jen na vás, do kterých pokrmů máte chuť se pustit. Ke každému kurzu je možné si přiobjednat i malou degustaci českých vín. Podívejte se na více informací do doplňkového programu.

Informace ke kurzům vaření pro turisty

 • Adresa studia, kde probíhají všechny kurzy vaření pro turisty, je Pražská tržnice, “Hala č. 36”, Bubenské nábř. 306/13, 170 00 Praha
 • Trh, na který se v rámci Market tour vyráží, je hned vedle našeho kuchyňského studia
 • Market tour je volitelnou aktivitou nad rámec samotného kurzu. Cena za ní bude podle počtu osob připočítána k ceně kurzu.
 • Kurzy vaření pro turisty pořádáme v angličtině
 • Kurzy můžeme připravit i jen pro jednoho jediného člověka
 • Všechny kurzy pro turisty probíhají vždy dopoledne
 • Naši šéfkuchaři rádi přizpůsobí menu dle vašich dietních požadavků
 • Kurzy děláme i pro velké skupiny do 120 osob, pro veškeré informace prosím kontaktuje Sabinu na e-mailové adrese sabina@chefparade.cz.
 • Platba za kurz pro malé individuální skupiny probíhá v hotovosti na místě (akceptujeme CZK a EUR), velkým skupinám vystavujeme fakturu

Nemůžete se na kurz dostavit?

Mrzí nás, pokud vám do stejného termínu vlezlo něco jiného. Každý kurz pečlivě připravujeme na míru právě pro vás, natěšený pan kuchař, nakoupené ingredience a rezervované studio je samozřejmostí. Budeme moc rádi, pokud uděláte všechno proto, aby se kurz rušit nemusel! Zkoušeli jste možné i nemožné a nepodařilo se? Nedá se nic dělat, takový je život. Pokud zrušíte kurz 3 dny předem pošleme vám fakturu na 50 % z ceny objednaného kurzu, při zrušení kurzu v den konání akce to pak bude bohužel již celá částka.

 

 • Doba trvání: 3 - 4 hod.
 • Počet osob: 1 - 120

How it works

Before each cooking class you will select your 3-course menu and we will provide all the necessary ingredients.
Cooking classes are held in the morning and end with lunch.

For more informations about cooking classes for larger groups, please contact us at firemniakce@chefparade.cz

Menu selection

Your three-course menu will be selected from our traditional menu.

Menu Czech cuisine

Extras

Are you always up for a little more? Then you certainly wouldn’t mind tasting some Moravian wine or taking home a stylish culinary memento.
Take a look at our extras and pick something that will put a smile on your face.

Culinary mementos

An apron, chef’s hat or wooden spoon are always welcome additions to any home, and you can also take home the very best Czech traditional recipes in our excellent cookbook in English – Traditional Czech Cuisine by Viktor Faktor.

Please order your items when you sign up for the course so that they will be ready and waiting for you there. Here is a list of the items you can order:

 • bottle of Czech wine ( 10 EUR)
 • Traditional Czech Cuisine book in English (20 EUR)
 • cooking apron (12 EUR)
 • wooden spoon (3 EUR)
 • chef’s hat (15 EUR)

Any extras for your cooking class must be ordered in advance when signing up for the class and selecting your menu. Please contact Eliška for all orders and inquiries –  firemniakce@chefparade.cz

Price list

3-course menu cooking class

 • 1 osoba –  164 EUR 
 • 2 osoby –  120 EUR 
 • 3 osoby –  109 EUR 
 • 4 osoby –  98 EUR 

 

The market tour is an optional activity in addition to the actual class. The price will depend on the number of people taking the tour and will be added to the price of the cooking class.

 • 1 person – 15 EUR
 • 2 persons – 10 EUR / person
 • 3 – 6 persons – 8 EUR / person
 • 7 – 8 persons – 6 EUR / person

Price offer and enquiry for free

Studia

Chefparade in Holešovice has two state-of-the-art kitchen studios with a bar. The studios can be divided into two separate spaces or combined to create a large space measuring 450 m2 that can accommodate over 100 people. In the summer we would like to invite you to our terrace, where we barbecue and enjoy the beautiful weather.

 

Price offer and enquiry for free

Děkujeme za odeslání.
Jdeme na to
Proč si vybrat kurz vaření v Chefparade
Od roku 2007

13 let tradice

na českém trhu

Více než

130 000 účastníků

kurzů vaření

Uspořádaných více než

27 000 kurzů vaření

a dalších akcí

Více než

12 000 kladných recenzí

Mimo jiné na Staffino.cz